flagflag

Ro-Ro Taşımacılığı

Ro-Ro, kelime anlamı Roll on ve Roll off kelimelerinin kısaltmalarını temsil eder. Ro-Ro taşımacılık ise lojistik araçlarının gemiler aracılığı ile belli bir yerden belli bir yere aktarılmasıyla taşınmasını sağlar. Bu yükleri taşıyan gemiler Ro-Ro gemisi denirken bu taşımacılık türüne Ro-Ro taşımacılığı adı verilmektedir. Bu taşımacılık şeklinin ortaya çıkmasında faydası olan feribotlardır. Feribotlar sayesinde ortaya çıkan bu yöntem, bir yükün minimum maliyet ile taşınmasına da katkı sağlamaktadır. Bir yükün kolayca taşınabilmesi, nakliyesinin yapılabilmesi için bilinen geleneksel yol, ekipmanlar yardımıyla gemilere yükleme ve boşaltma işlemlerinin yerine getirilmesidir.
Ro-Ro taşımacılığın gelişmesinde büyük bir payı olan feribotlar, taşımanın gerçekleştiği araçları alarak bir yerden farklı bir yere taşımakla görevlidir. Otomobil, kamyon, tır ve tren gibi araçlar feribotlar yardımıyla taşınabilir Globelink Ünimar da Ro-Ro taşımacılık yöntemini kullanarak müşterilerimizin ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Bu taşımacılık sistemlerinin bu denli ilerlemesinin en önemli sebebi, artan müşteri talepleri deriz. Ro-Ro taşımacılık tanımı gereği fonksiyonları gemiler yardımı ile gerçekleştirilen taşımacılık olarak belirtilebilir.
Bu taşımacılık yönetimi, karayolu üzerinde taşıma yapan çeşitli araçların, yolculuğun belirli bir kısmını deniz yolu aracılığıyla yapılmasını sağlar. Ro-Ro gemilerine yarı römorklar çekicileri ile birlikte yüklenir. Aynı zamanda çekici, isterse çekiciyi yükleminde limanında bırakarak sadece römorkun Ro-Ro gemisine yüklenmesini sağlamaktadır. Böyle bir durumda, nakliye limanında bulunan bir başka çekici römorku takılarak istenilen konuma götürülür. Ro-Ro taşımacılıkta, sadece kamyon ya da tır taşınmakla sınırlı kalmaz. Aynı zamanda bu taşımacılık şeklinde, lokomotif ve lokomotif vagonlarıyla da taşımaya devam edilebilmektedir.

Ro-Ro Taşımacılığının Sunduğu Faydalar

Uluslararası ticarete olan talebin artması ile birlikte global lojistik ihtiyaçlarında artış göstermiştir. Gelişen teknoloji ile birlikte Ro-Ro taşımacılığa olan talep de aynı şekilde artış görülmüştür. Gelişen teknoloji ile birlikte Ro-Ro taşımacılığa olan talep de aynı şekilde yükseliş görülmüştür. Özellikle son yıllarda Ro-Ro taşımacılığı yapan firmalar artış görülmüştür. Diğer tüm taşıma modları gibi Ro-Ro taşımacılığı da oldukça dikkat gerektiren bir taşıma yöntemidir.
Taşımacılık esnasında yanlıca tek bir taşıma yolu tercih etmek yerine, Ro-Ro taşımacılığın tercih edilmesi sayesinde firmalar işlerini kolaylaştırmaktadır. Tamamen müşteri odaklı bir hizmet ayrıcalığında isim yapmış bu sistem müşterilerine çok çeşitli yarar sağlamaktadır. Son varılacak yere kadar özel ekipmanlar kullanılan Ro-Ro taşımacılık, gemi içinde taşınan tüm yükleri, yükleme ve boşaltma zamanın da dikkatle korunur. Bu sebeple Ro-Ro taşımacılığı gemilerinde yükleme ve boşaltma işlemleri sırasında yüklerin hasara uğrama oranı nerdeyse imkansızdır. Ürünler üst üste yüklenmediği için Ro-Ro içinde bulunan eşyaların diş etmenler kaynaklı hasar alma ihtimali son derece düşüktür.
Yükleme ve boşaltma işlemleri esnasında çok fazla efor harcanmadığı için bu noktada oluşan maliyetler düşüktür. Yükleme ve boşaltma işlemleri son derece pratik olduğundan dolayı, Ro-Ro taşımacılığı limanları bünyesinde gerçekleşen işlemler de kısa zaman içerisinde tamamlanmaktadır. Ro-Ro taşımacılıkta kullanılması tercih edilen gemilerin limanda bekleme süresi azdır. Bu sebeple Ro-Ro taşımacılık esnasında kullanılması tercih edilen gemiler çok sayıda sefer gerçekleştirerek müşteri memnuniyeti oranını yükseltir. Yüklerin istenilen limana nispeten kısa sürede varması sebebiyle müşteriler ile karşılıklı bir memnuniyet söz konusu olmaktadır. Alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından yapılan yükleme ve tahliye işlemleri sonucu müşteriler, yüklerini hasarsız bir şekilde teslim alır. Tüm faydalar göz önünde bulunarak, Ro-Ro taşımacılığı ile gerçekleştirilen taşımalar hızlı ve etkin bir şekilde tamamlanmaktadır.

İskenderun lojistik firmamız ve diğer ofislerimizde Ro-Ro Taşımacılığı hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız web sitemizdeki iletişim veya teklif al kısmından bizlere ulaşabilirsiniz..

hakkımızda
İSKENDERUN CONTACT INFORMATION
ADDRESS
Çay Mahallesi İstasyon Caddesi No:1 Anatolia Express Yerleşkesi 31300 İskenderun-Hatay/Turkiye
GSM
+90 850 969 75 90
ERBİL CONTACT INFORMATION
ADDRESS
Erbil 60 meter Zaza Street Erbil,Iraq
GSM
+964 750 100 03 15
ANATOLİA EXPRESS was established in 2018. The purpose of establishment of the company; to provide the best logistics service, especially in Iraq and Turkey, with better quality and lower cost.